Prancūziškų sūrių TOP 5: morbieras, rakletė, epuasas, mimoletė ir kontė

Tęsiame kelionę po garsiausių Europos sūrių šalis. Šįkart nusikelkime į Prancūziją, kurios sūrių įvairovė stulbina – egzistuoja apie 1600 skirtingų prancūziškų sūrių rūšių! O mes jums pateikiame glaustus, bet be galo įdomius faktus apie jau klasika tapusius penkis prancūziškus sūrius. Jų privalu paragauti kiekvienam sūrio gurmanui!

Pusminkščio sūrio MORBIER AU LAIT CRU pavadinimas kilo iš mažo Morbier kaimelio pavadinimo, Franš Kontė regione. MORBIER pavadinimas saugomas AOC nuo 2000 m., o tai reiškia griežtai saugomą kilmės vietos nuorodą. Taigi šį sūrį galima pavadinti MORBIER tik tuo atveju, jei jis yra pagamintas Franš Kontė regione.

Dramblio kaulo spalvos kalnų sūris gaminamas iš nepasterizuoto rytinio ir vakarinio melžimo karvių pieno, atskirto medžio pelenų sluoksniu. Sūrio vidus lengvai išmargintas mažomis angelėmis. MORBIER sūris du kartus pasūdomas ir du kartus per savaitę trinamas grynu vandeniu. Bręsdamas sūris tampa saldesnio ir stipresnio skonio.

Pusiau minkštas sūris RACLETTE DE SAVOIE IGP dažnai apibūdinamas sūriu, tikresniu už pačią gamtą. Rakletė gaminama laikantis senųjų tradicijų, pasitelkiant pieno ir sūrio gamintojų bei rafinuotojų praktinę patirtį, perduodamą iš kartos į kartą.

Šis sūris gaminamas iš nepasterizuoto arba termiškai apdoroto pieno (šiek tiek pašildžius pieną). Gamybai naudojamas tik karvės pienas. Rakletė – natūralus sūris, sukurtas nenaudojant kvapiųjų medžiagų ar priedų. Nei vieno iš šių sūrių nerasite aromatizuotų, rūkytų ar su prieskoniais. To ir nereikia – žino kiekvienas, paragavęs šio sūrio!

Sūris gaminamas Savojos regione Prancūzijoje ir Valais kantone Šveicarijoje. RACLETTE sūrio geografinė nuoroda (SGN) saugoma nuo 2017-ųjų. Sūris brandinamas mažiausiai 8 savaites ant medinių lentų.

Sūrio spalva patraukli, vientisa, nuo geltonai oranžinės iki rusvos spalvos. Minkšto, tirpstančio sūrio vidaus spalva gali varijuoti nuo baltos iki šiaudų gelsvumo. Sušilusio RACLETTE sūrio vidus tampa minkštas, kreminis, bet ne riebus, skleidžiasi subalansuotu, švelniu skoniu su pieno rūgšties natomis.

Kadangi šis sūris dažniausiai tirpinamas, tad jo pavadinimas ir kilo nuo žodžio „racler“ (pranc.) – gramdyti. Ištirpintas sūris RACLETTE liejamas ant bulvių, mėsos, dešros, žuvies ir kitų patiekalų. Taip pat valgomas ir netirpintas.

Sūris EPOISSES AOP GERMAIN – vienas iš mažiau žinomų Prancūzijos sūrių, bet tai – neabejotinas gastronominis šedevras tiems, kas mėgsta stiprų kvapą turinčius, bėgančius sūrius.

EPOISSES yra aštraus aromato, sūrokas ir sodrios kreminės konsistencijos. Šis sūris taip pat linkęs išlaikyti tvirtą „širdį“ sūrio centre. Kiekvienas sūris yra padengtas valgoma rausvai ruda plutele, o po ja slepiasi kreminis, baltas vidus su maloniai bauginančiu aromatu.

Šis rankų darbo sūris pirmiausia mirkomas sūryme, po to keturias savaites brandinamas drėgnuose rūsiuose. Praėjus šiam trumpam brandinimo laikotarpiui, žievė nuplaunama vietiniu vynuogių spiritu „Marc de Bourgogne“.

EPOISSES sūris yra ne tik puikus „gourmet“ užkandis, bet ir tinkamas skaninti įvairius karštus ir šaltus patiekalus.